Brook Preloader

پارس‌آرا، اولین دوره مسابقه ملی ارائه طرح‌های شخصیت‌ و بازارپردازی آن‌ها است که با همت دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و نیز حوزه هنری کودک و نوجوان برگزار می‌شود. مرحله نخست در این رویداد، فراخوان برای جمع‌آوری تمامی ظرفیت طرح‌های شخصیت خلق شده در سراسر کشور است. لازم است اطلاعات طراحان و مشخصات طرح شخصیت‌ در این مرحله در سامانه parsara.net ثبت شود. در مرحله دوم با هدف غنی‌سازی و ارتقای طرح‌های ثبت شده، یک دوره آموزش فشرده به منظور تبیین مبانی و مدل‌های بازارپردازی و کسب‌وکار شخصیت برگزار می‌شود و سپس هر طرح در تعامل با مربیان در ابعاد مختلف نویسندگی، تصویرسازی و توسعه زنجیره محصولات فرهنگی ارتقا می‌یابد. بدین‌سان زمینه رقابت سالم و شفاف برای افراد یا گروه‌های طراح شخصیت در مرحله سوم فراهم می‌شود تا در یک جلسه ارائه (Pitching) اقدام به ارائه طرح‌های خود کنند. پس از این جلسه، تعدادی از طرح‌ها از سوی کسب‌وکارهای فرهنگ‌بنیان (Merchandiser) انتخاب می‌شوند تا در صورت اخذ مجوز بازارپردازی از مالکان طرح‌های شخصیت اقدام به تدوین طرح کسب‌وکار مبتنی بر شخصیت‌ها کرده و نمونه‌سازی زنجیره محصولات آن‌ها نمایند. در صورت ارائه طرح کسب‌وکار مبتنی بر شخصیت‌ها یک پویش رسانه‌ای به منظور معرفی شخصیت‌ها به مخاطبان عمومی و بازخوردگیری از آن‌ها برگزار خواهد شد. سرانجام در مرحله پایانی نمایشگاهی برای ارائه نمونه زنجیره محصولات هر طرح شخصیت برپا می‌شود و از فعالان صنایع فرهنگی و نیز ذینفعان اقتصاد فرهنگ و هنر به منظور توسعه زنجیره محصولات شخصیت‌ها دعوت به عمل می‌آید. در روز پایانی نمایشگاه نیز تندیس و جایزه «روزبه» به برترین طرح به عنوان «شخصیت سال» اعطا می‌شود در هر محور از مسابقه و نیز در بخش‌ ویژه نیز جوایزی به برگزیدگان اعطا می‌شود.

محصولات فرهنگی به عنوان محل بروز و ظهور شخصیت‌ها دارای زمینه‌های مختلفی هستند که همان زمینه‌ها پنج محور مسابقه را تشکیل می‌دهند:
- نشر مکتوب (شامل کتاب تصویری، رمان و پی‌نما کودک و نوجوان)
- نشر دیجیتال (شامل برنامه‌های کاربردی کتاب تعاملی، کتاب گویا، قصه‌صوتی و پادکست)
- پویانمایی
- بازی‌های ویدئویی (موبایلی و رایانه‌ای)
- سرگرمی‌های فیزیکی (شامل اسباب‌بازی، بازی رومیزی و نمایش عروسکی)
سرگرمی‌های فیزیکی (شامل اسباب‌بازی، بازی رومیزی و نمایش عروسکی)افراد یا گروه‌هایی که در حوزه طراحی شخصیت و شخصیت‌پردازی فعالیت دارند، متناسب با نوع محصولات فرهنگی در این مسابقه می‌توانند شرکت کنند و لازم است تصاویر گرافیکی شخصیت‌ها را همراه با تصاویری از نمونه محصول از طریق سامانه parsara.net ارائه دهند.

به برترین طرح شخصیت سال، مبلغ یک میلیارد ریال اعطا می‌گردد. به طرح‌های برتر در محورها‌ی پنج‌گانه مسابقه، یک عدد سکه تمام بهار آزادی به رسم جایزه تقدیم می‌شود.

متأسفانه به دلیل رعایت حقوق مالکان طرح و ایجاد تبعات حقوقی برای شرکت‌کنندگان و همچنین به دلیل اینکه مسابقه ملی پارس‌آرا یک فرآیند حرفه‌ای است، امکان حضور به صورت مستمع آزاد وجود ندارد.

در این رویداد علاوه بر افراد یا گروه‌های شخصیت‌پرداز کودک و نوجوان که به عنوان شرکت‌کننده در مسابقه پارس‌آرا ثبت‌نام کرده‌اند، از کسب‌وکارهای فرهنگ‌بنیان به منظور بازارپردازی زنجیره محصولات هر طرح شخصیت دعوت به عمل می‌آید. در نمایشگاه پایانی نیز از فعالان صنایع فرهنگی یا تولیدکنندگان محصولات فرهنگی و همچنین از سرمایه‌گذاران یا ذینفعان اقتصادی در حوزه فرهنگ هنر دعوت به عمل می‌آید تا ضمن حضور و آشنایی با ابعاد و توانمندی‌های طراحان شخصیت، در صورت تمایل نسبت به مشارکت در مالکیت فکری یا سرمایه‌گذاری در طرح‌های ارائه شده اقدام نمایند.

ارائه طرح شخصیت‌ها، تحت موضوعی با عنوان Character Pitching شناخته می‌شود که با توجه به جدید بودن مبحث در ایران و شناخت اندك مخاطبان از آن، تلاش شده است با برگزاری آموزش‌های مجازی و حضوری، مفاهیم اصلی و کلیدی آن به شرکت‌کنندگان ارائه شود. همچنین امکان یک پیش‌ارائه برای شرکت‌کنندگان حاضر در کارگاه‌های آموزشی در مقابل مربیان فراهم شده است. با وجود این، ارائه طرح شخصیت‌ها، به معنی ارائه استاندارد و در قالب مشخص ویژگی‌های فرهنگی و اقتصادی شخصیت است که می‌تواند بر اساس پتانسیل‌های فرهنگی شخصیت، زنجیره محصولات فرهنگی همانند کتاب، پویانمایی، بازی رومیزی و سایر حوزه‌های صنایع فرهنگی شکل بگیرد. بر این اساس، طرح شخصیت، به معنی ارائه یک اتمسفر از شخصیت‌های اصلی و فرعی به همراه روایت و داستان شخصیت‌ها هست.

به علت محدودیت فضای رویداد، صرفاً امکان پذیرایی از دو نفر از هر تیم را در محل برگزاری رویداد خواهد داشت. همان افرادی که از هر تیم که در دوره آموزشی شرکت کرده‌اند.

طرح‌هایی که دارای اطلاعات کاملی (از جمله طراحی کاراکترهای اصلی و فرعی، روایت‌های مرتبط با این کاراکترها و نمونه یا دموی محصول فرهنگی محوری شخصیت‌ها) هستند که بتوانند در زنجیره محصولات فرهنگی ظهور و بروز پیدا کنند، بیشترین شانس را خواهند داشت.

هر طرح شخصیتی که به طور کلی در چارچوب قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است و صرف نظر از نوع محصول فرهنگی که شخصیت‌ها در آن ظهور پیدا کرده‌آند، در صورتی که اجزای مختلف پیش‌تولید آن از جمله طرح شخصیت، روایت و سایر المان‌های مرتبط با شخصیت یا حتی بخشی از تولید محصول فرهنگی انجام شده باشد، امکان حضور و معرفی در این رویداد را دارد.

اول) امکان ثبت حقوقی «بسته طرح‌ شخصیت» در سامانه ثبت آثار ادبی و هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای طراحان شرکت‌کننده در دوره فشرده آموزش، فراهم می‌گردد. دوم) طرح‌ها در تعامل با مربیان ارتقا می‌یابد و برای ارائه در جلسه با حضور کسب‌وکارهای فرهنگ‌بنیان (بازارپرداز) اماده می‌شود.سوم) در صورت انتخاب طرح‌ها از سوی کسب‌وکارهای فرهنگ‌بنیان، زمینه انعقاد قراردادهای مشارکت در مالکیت فکری برای اعطای مجوز بازارپردازی از سوی صاحبان طرح‌های شخصیت به کسب‌وکارهای فرهنگ‌بنیان فراهم می‌شود.چهارم) در صورت ارائه طرح‌ کسب‌وکار برای هر طرح شخصیت، آن شخصیت‌ها وارد پویش رسانه‌ای به منظور معرفی و ترویج شخصیت‌ها در میان مخاطبان عمومی و بازخوردگیری از آن‌ها می‌شوند. پنجم) پس از نمونه‌سازی و ارائه نمونه زنجیره محصولات شخصیت‌ها در نمایشگاه تخصصی زمینۀ بازارپردازی طرح‌های شخصیت و توسعه زنجیره محصولات آن‌ها از طریق انواع مدل‌های مشارکت فراهم می‌شود. ششم) جایزه یک میلیارد ریالی به برترین طرح شخصیت سال به علاوه جایزه یک سکه تمام بهار آزادی به طرح‌های برتر در پنج محور مسابقه و همچنین جوایزی در بخش ویژه مسابقه ملی پارس‌آرا به طرح‌های برگزیده اعطا می‌گردد.

شما می‌توانید در گفتگوی آنلاین سایت مشکل خود را مطرح کنید تا کارشناسان ما، راهنمایی‌های لازم را انجام دهند. همچنین در ساعات اداری با تلفن دبیرخانه با شماره 02133960505 داخلی 407 تماس بگیرید و مشکل خودتان را مطرح نمایید تا راهنمایی لازم در این خصوص انجام پذیرد. شما می‌توانید مشکل خود را با ارسال ایمیل به نشانی الکترونیکی tehranmpf.ir@gmail.com یا با شماره 09193757599 در شبکه‌‌های اجتماعی بله، ایتا، واتساپ یا تلگرام مطرح کنید.

بله، مسابقه ملی پارس‌آرا امکان حضور در رویداد را برای همه افراد فعال در حوزه طراحی شخصیت‌ها مبتنی بر محتوای فرهنگی و تمدنی ایرانی-اسلامی فراهم آورده است.

اولین دوره مسابقه ملی پارس‌آرا در بازه 1 آبان تا 18 اسفند سال 1402 مطابق زمانبندی ارائه شده در گاه‌شمار مسابقه در صفحه اصلی تارنمای parsara.net برگزار خواهد شد.مکان‌های برگزاری مراحل مختلف رویداد نیز در زمان مناسب اعلام خواهد شد.