Brook Preloader

رویداد شخصیت‌پارسی، اولین دوره مسابقه ملی طراحی شخصیت‌ها و شخصیت‌پردازی است که با همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین و با همکاری دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور برگزار می‌شود. این رویداد، در قالب فراخوان مسابقه برای جمع‌آوری تمامی ظرفیت‌ها و استعدادهای طراحی شخصیت و شخصیت‌پردازی در سراسر کشور است که با گذراندن مراحل مختلفی از جمله آموزش و مربی‌گری، زمینه رقابت سالم و شفاف برای افراد و گروه‌های طراح فراهم می‌شود و پس از ارائه طرح‌ شخصیت‌ها، طرح‌های برتر در هر محور مسابقه و طرح برترین به عنوان شخصیت سال با همراهی تولیدکنندگان محصولات فرهنگی انتخاب می‌شود.

با توجه به زمینه‌های محصولات فرهنگی که محل بروز و ظهور شخصیت‌ها هستند، پنج محور مسابقه عبارتند از:
- نشر مکتوب (شامل کتاب تصویری، رمان و پی‌نما کودک و نوجوان)
- نشر دیجیتال (شامل برنامه‌های کاربردی کتاب تعاملی، کتاب گویا، قصه‌صوتی و پادکست)
- پویانمایی
- بازی‌های ویدئویی (موبایلی و رایانه‌ای)
- سرگرمی‌های فیزیکی (شامل اسباب‌بازی، بازی رومیزی و نمایش عروسکی)
افراد و یا گروه‌هایی که در حوزه طراحی شخصیت و شخصیت‌پردازی فعالیت دارند، متناسب با نوع محصولات فرهنگی در این مسابقه می‌توانند شرکت کنند. همچنین طرح شخصیت‌ها لازم است تا تصاویر گرافیکی هم داشته باشد.

به هر طرح برتر در محورها‌ی پنج‌گانه رویداد، یک عدد سکه تمام بهار آزادی به رسم جایزه تقدیم می‌شود. همچنین، با اعطای مبلغ 100 میلیون تومان، طرح برترین شخصیت‌ انتخاب می‌گردد.

متأسفانه به دلیل رعایت حقوق مالکان طرح و ایجاد تبعات حقوقی برای شرکت‌کنندگان و همچنین به دلیل اینکه رویداد شخصیت‌پارسی یک فرآیند حرفه‌ای است، امکان حضور به صورت مستمع آزاد وجود ندارد.

در این رویداد علاوه بر افراد و گروه‌های طراحی شخصیت و شخصیت‌پردازی که در رویداد شخصیت‌پارسی ثبت‌نام کرده‌اند، از سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان محصولات فرهنگی دعوت به عمل آمده تا ضمن حضور و آشنایی با ابعاد و توانمندی‌های طراحان، در صورت تمایل نسبت به مشارکت مالکیت فکری و سرمایه‌گذاری در طرح‌های ارائه شده اقدام نمایند.

ارائه طرح شخصیت‌ها، تحت موضوعی با عنوان Character Pitching شناخته می‌شود که با توجه به جدید بودن مبحث در ایران و شناخت اندك مخاطبان از آن، تلاش شده است با برگزاری آموزش‌های مجازی و حضوری، مفاهیم اصلی و کلیدی آن به شرکت‌کنندگان ارائه شود. همچنین امکان یک پیش‌ارائه برای شرکت‌کنندگان حاضر در کارگاه‌های آموزشی در مقابل مربیان فراهم شده است. با وجود این، ارائه طرح شخصیت‌ها، به معنی ارائه استاندارد و در قالب مشخص ویژگی‌های فرهنگی و اقتصادی شخصیت است که می‌تواند بر اساس پتانسیل‌های فرهنگی شخصیت، زنجیره محصولات فرهنگی همانند کتاب، پویانمایی، بازی رومیزی و سایر حوزه‌های صنایع فرهنگی شکل بگیرد. بر این اساس، طرح شخصیت، به معنی ارائه یک اتمسفر از شخصیت‌های اصلی و فرعی به همراه روایت و داستان شخصیت‌ها هست.

به علت محدودیت فضای رویداد، رویداد شخصیت‌پارسی صرفاً امکان پذیرایی از دو نفر از هر تیم را در محل برگزاری رویداد خواهد داشت. همان افرادی که از هر تیم که در دوره آموزشی شرکت کرده‌اند.

در رویداد شخصیت‌پارسی، طرح‌هایی که دارای اطلاعات کاملی (از جمله طراحی کاراکترهای اصلی و فرعی، روایت‌های مرتبط با این کاراکترها و نمونه یا دموی محصول فرهنگی محوری شخصیت‌ها) هستند که بتوانند در زنجیره محصولات فرهنگی ظهور و بروز پیدا کنند، بیشترین شانس را خواهند داشت.

در رویداد شخصیت‌پارسی، هر طرح شخصیتی که بر اساس شرایط و قوانین و مقررات شخصیت‌پارسی و صرف نظر از نوع محصول فرهنگی که شخصیت‌ها در آن ظهور پیدا کرده، در صورتی که اجزاء مختلف پیش‌تولید آن از جمله طرح شخصیت، روایت و سایر المان‌های مرتبط با شخصیت، انجام شده باشد و یا حتی بخشی از تولید محصول فرهنگی هم انجام شده باشد، امکان حضور و معرفی در این رویداد را دارد.

علاوه بر اعطای جوایز به طرح‌های برتر در هر محور مسابقه و برترین طرح شخصیت‌، پس از برگزاری رویداد، نمایشگاهی از آثار محصولات فرهنگی شخصیت‌محور برگزار کرده و اقدام به بهم‌رسانی طرح‌‌های شخصیت‌ها با سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان محصولات فرهنگی می‌نماید.

شما می‌توانید در گفتگوی آنلاین سایت مشکل خود را مطرح کنید تا کارشناسان ما، راهنمایی‌های لازم را انجام دهند. همچنین در ساعات اداری با تلفن دبیرخانه با شماره 11-33691409-028 تماس بگیرید و مشکل خودتان را مطرح نمایید تا راهنمایی لازم در این خصوص انجام پذیرد. شما می‌توانید مشکل خود را با ارسال ایمیل به نشانی الکترونیکی ؟؟؟ و یا با شماره 09366402642 در شبکه‌ اجتماعی واتس‌آپ مطرح کنید.

بله، شخصیت‌پارسی امکان حضور در رویداد را برای همه افراد فعال در حوزه طراحی شخصیت‌ها مبتنی بر محتوای فرهنگی و تمدنی ایرانی-اسلامی فراهم آورده است.

اولین دوره مسابقه ملی شخصیت‌پارسی در آذرماه 1401 در تهران در محل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار خواهد شد.