Brook Preloader

الف) تعاریف:

- شخصیت: شخصیت، مفهوم فرهنگی است که دارای عناصر و ویژگیهای هویتی است که با حضور در محصولات فرهنگی مختلف، پیامها و محتوهای فرهنگی را به مخاطب منتقل مینماید. شخصیت، به دلیل دارا بودن ویژگیهای هویتی و با در اختیار داشتن روایت و داستان، سکوی توسعه زنجیره محصولات فرهنگی در جامعه است. طراح شخصیت، هنرمند توانمندی است که با تبیین ویژگیهای هویتی شخصیت و روایتپردازی آن، شروع کننده کسب و کار فرهنگبنیان است که توانسته با محوریت شخصیت، همگرایی در بین زنجیره محصولات فرهنگی مختلف و متفاوت بوجود آورده و بازارپردازی فرهنگی را محقق نماید.

- شخصیت ترویجی: در صورتی که روایت متعلق به شخصیت، در راستای ترویج و تبلیغ موضوعات ارزشمندی برای جامعه قرار گیرد، این شخصیت، نقش ترویج کننده داشته و با عنوان شخصیت ترویجی شناخته میشود که حضور شخصیت در محصولات فرهنگی، بهگونهای است که موضوعات مورد نظر را برای مخاطب ترویج میکند.

- پیچینگ شخصیت: پیچینگ شخصیت، جلسهای است که درآن، الگوی استاندارد برای معرفی کسب و کار شخصیت به صورت شفاهی و یا تصویری با هدف جذب و جلب مشارکت فعالان اقتصادی جهت تامین سرمایه و یا اختصاص بازارهای مشخص ارائه میشود. ارائهدهندگان در این جلسه، بستهی تولیدی شامل اطلاعات اقتصادی و ظرفیتهای فرهنگی شخصیتها را فراهم میکنند و آن را در اختیار سرمایهگذاران قرار میدهند.

- مسابقه ملی پارس‌آرا: پارس‌آرا، اولین مسابقه ملی طراحی شخصیت‌ها‌ و شخصیت‌پردازی برای ترویج جاذبه‌های باستانی، تمدنی، هویتی، فرهنگی و اقلیمی کشور توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است که با هدف هدایت هدفمند فعالیت‌های گردشگری برگزار می‌شود. در این مسابقه ملی، استعدادهای شخصیت‌‌پردازی و خلاق ایرانی، طرح‌های شخصیت‌ خود را که زمینه معرفی ظرفیت‌های گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی دارد، در فرم‌های متنوع فرهنگی همچون پویانمایی، بازی‌های ویدئویی، کتاب‌های تصویری، نمایش عروسکی، اسباب‌بازی و بازی‌های رومیزی، کتاب تعاملی، قصه صوتی و... در مقابل مدیران ارشد وزارت گردشگری و دیگر صاحبان سرمایه در حوزه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی ارائه نمایند. بنابراین سه مولفه اصلی در طرح شخصیت‌ها، عبارتند از:


- معرفی جزئیات چهره شخصیت‌ها

- ارائه تصویر شخصیت‌ها

- تبیین سناریوی مکتوب شخصیت‌ها در کنارهم

- صاحبان طرح شخصیت‌: به تیم‌های حقیقی و یا مجموعه‌های حقوقی که مالک طرح شخصیت‌ها‌ و یا نماینده قانونی مالک طرح شخصیت‌ها باشند.

- فعالان اقتصادی حوزه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی: شامل مجموعه‌های حقوقی که در زمینه ترویج ظرفیت‌ها و جاذبه‌های گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی و یا فعالیت‌های اقتصادی مرتبط با حوزه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی فعال هستند، اطلاق می‌شود.

- نشست‌های کارگاهی و دوره مربی‌گری: جهت برگزاری هرچه بهتر پارسونا و با هدف استانداردسازی ساختار ارائه طرح‌های شخصیت‌ها و در نظر گرفته شدن نیاز، اصول ترویج جاذبه‌های گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی و ارزش‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، نشست کارگاهی و دوره مربی‌گری تدوین و آماده شده تا با شرکت صاحبان طرح شخصیت‌ها در این نشست‌ها و دوره‌ها، آمادگی ایشان جهت ارائه یک پیچ شخصیت مناسب (ارائه طرح شخصیت‌ها)، بالا برود. این نشست‌ها و دوره‌ها به صورت مجازی و حضوری تشکیل خواهد شد.

ب) قوانین و مقررات:

- مسابقه شخصیت‌پارسی در آذر ۱۴۰1 در تهران برگزار می‌شود.

- شرکت در مسابقه شخصیت‌پارسی برای تمام صاحبان طرح شخصیت‌ها به صورت فردی و یا گروهی و برای سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان محصولات فرهنگی آزاد است.

- در مسابقه شخصیت‌پارسی، صاحبان طرح شخصیت‌ها که ملیت ایرانی دارند، می‌توانند شرکت کنند.

- صاحبان طرح شخصیت‌ها‌، می‌توانند محصولات فرهنگی شخصیت‌محور در یکی از پنج محور زیر را ارائه نمایند:

-- پویانمایی و وب‌سریز

-- نشر مکتوب (شامل کتاب تصویری، رمان و پی‌نما کودک و نوجوان)

-- نشر دیجیتال (شامل برنامه‌های کاربردی کتاب تعاملی، کتاب گویا، قصه‌صوتی و پادکست)

-- بازی‌های ویدئویی (موبایلی و رایانه‌ای)

-- سرگرمی‌های فیزیکی (شامل اسباب‌بازی، بازی رومیزی و نمایش عروسکی)

- تا پایان مهلت ثبت‌نام، امکان اصلاح یا تغییر طرح ثبت‌نام شده وجود دارد؛ طرح پذیرفته‌شده در نشست‌های کارگاهی، غیرقابل تغییر است.

- مدت زمان ارائه هر طرح در مسابقه شخصیت‌پارسی، 10 دقیقه خواهد بود.

- هزینه رفت‌وآمد، اسکان و سایر موارد شرکت در مسابقه شخصیت‌پارسی بر عهده متقاضی است.

- حضور در مسابقه شخصیت‌پارسی، برای تمامی متقاضیان رایگان است.

- - صاحبان طرح‌هایی که در نشست‌های کارگاهی و دوره مربی‌گری شرکت کرده‌اند، می‌توانند در روز ارائه نهایی حضور پیدا کنند. لذا حضور در نشست‌های کارگاهی و دوره مربی‌گری، برای تمامی ثبت‌نام کنندگان الزامی است.

- - طرح‌های مورد نظر برای روز ارائه نهایی، توسط اساتید کارگاه‌ا و مربیان، بر اساس میزان آمادگی برای ارائه طرح انتخاب می‌شوند.

ج) قوانین و مقررات:

- طرح‌هایی که حق استفاده از همه یا قسمتی از امتیاز یا حقوق معنوی آنها، تا پایان مهلت ثبت‌نام، به اشخاص ثالث واگذار شده باشد، در مسابقه شخصیت‌پارسی پذیرفته نخواهند شد.

- محتوای طرح‌های متقاضی شرکت در مسابقه شخصیت‌پارسی، باید تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران باشند، بدیهی است طرح‌هایی که با اخلاق حسنه، نظم عمومی و ارزش‌های اخلاقی مغایرت داشته باشند، در مسابقه شخصیت‌پارسی پذیرفته نخواهند شد.

- طرح‌های ارسالی به مسابقه شخصیت‌پارسی می‌بایست محصول فکر و ایده صاحب طرح بوده و حقوق مادی و معنوی آن، متعلق به خود او باشد.

- اجزای طرح ارسالی اعم از عناصر روایی، دیداری و شنیداری باید متعلق به صاحب طرح باشد؛ در صورت استفاده از آثار دیگران، ارائه مجوز رسمی از مالکان آن‌ها، الزامی است.

- مسئولیت صحت اطلاعات ارائه‌شده درباره طرح، بر عهده صاحب طرح است.

- صاحب طرح شخصیت‌ها موظف است ارائه خود را به زبان فارسی انجام دهد.

- طرح‌هایی که تا پیش از پایان مهلت مقرر، فرم ثبت نام آنها در تارنمای رسمی مسابقه شخصیت‌پارسی به نشانی tehranmpf.ir/persiacharacterpitch تکمیل شده باشد، برای شرکت در مسابقه شخصیت‌پارسی پذیرفته خواهند شد.

- در صورت انصراف یا عدم شرکت در مسابقه شخصیت‌پارسی به هر دلیل، پس از ثبت‌نام نهایی، امکان حضور مجدد فراهم نیست.

- تمامی صاحبان طرح‌های شخصیت‌ها بعد از ثبت‌نام، می‌توانند از محتواهای نشست‌های کارگاهی برخوردار باشند.

- مسابقه شخصیت‌پارسی از ادامه همراهی صاحبان طرحی که طراحی شخصیت‌ها، روایت‌ها، نمونه یا تیزر شخصیت‌ها و دیگر موارد لازم مطرح شده توسط اساتید نشست‌های کارگاهی را جهت حضور و ارائه در جلسه پیش‌ارائه در مدت مقرر ارسال نکنند، محروم خواهد بود.

- ارزیابی طرح‌های شخصیت‌ها در مسابقه شخصیت‌پارسی، مبتنی بر نظرات اساتید و مربیان، مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور و سرمایه‌‌گذاران و تولیدکنندگان محصولات فرهنگی است که بر اساس نظرات گردآوری شده، پنج طرح برتر به تفکیک در محورهای پنجگانه معرفی شده و از جایزه یک سکه تمام بهار آزادی برخوردار می‌شود. همچنین در نهایت مبتنی بر نظرات گردآوری شده، برترین طرح شخصیت، نیز برای پرداخت جایزه شخصیت سال معرفی می‌گردد.

- به ازای هر طرح حداکثر 2 نفر از صاحبان طرح به صورت ثابت، مجاز به حضور در نشست‌های کارگاهی خواهد بود.

- در زمان برگزاری مسابقه شخصیت‌پارسی، امکانات فیزیکی لازم جهت ارائه مناسب، در اختیار هر صاحب طرح منتخب شده قرار خواهد گرفت، اما مسئولیت نحوه اجرا و محتوای ارائه شده بر عهده صاحب طرح خواهد بود.

- هرگونه تصویربرداری و عکاسی در طول برگزاری مسابقه شخصیت‌پارسی و نشست‌های کارگاهی ممنوع است.

- مسابقه شخصیت‌پارسی، خود را به حفظ حقوق متقاضیان و پاسداری از ایده‌ها و طرح‌های آنان ملزم می‌داند.

- دبیرخانه مسابقه شخصیت‌پارسی مجاز است، با ذکر نام صاحب اثر، نسبت به استفاده حداقلی و غیرتجاری از عناصر دیداری و شنیداری موجود در طرح‌های ارسالی به مسابقه، برای موارد تبلیغی و اطلاع‌رسانی در ادوار مختلف شخصیت‌پارسی اقدام نماید.

- ثبت‌نام در شخصیت‌پارسی به‌منزله قبول مفاد شرایط عمومی، قوانین و مقررات مندرج در این سند از طرف صاحب طرح است.

- صاحب طرح با ارسال طرح و ثبت‌نام در شحصیت‌پارسی، تمامی شرایط و مقررات مذکور را می‌پذیرد. بدیهی است در صورت وجود هرگونه مغایرت طرح با شرایط، قوانین و مقررات ذکر شده، حق عدم پذیرش طرح برای دبیرخانه مسابقه شخصیت‌پارسی محفوظ است.